Страсна седмиця: що символізує кожен день тижня і як його краще провести

Страсна седмиця: що символізує кожен день тижня і як його краще провести Фото: ukrainianpeople.us
Традиції тижня перед Великоднем

Вслід за Вербною неділею у християн починається Страсний тиждень.  Він є найсуворішим за весь час Великого посту. Цього року він триватиме з 2 по 7 квітня.

Протягом цього періоду віряни згадують останні дні земного життя Ісуса Христа - його проповіді, Таємну Вечерю, зраду Іуди, суд над Господом, розп'яття, страждання, смерть і поховання.

Страсний тиждень, або седмиця, завершує Великий піст і передує світлому святу Воскресіння Христа - Великодню. У цей період існують певні правила, а кожен його день має свою особливу назву і значення.

Великий понеділок

Він іще носить назву Страсний або Чистий понеділок. День присвячений двом важливим подіям Старого завіту - продажу Йосипа Прекрасного єгиптянам і прокляттю Ісусом смоківниці.

Йосип був сином біблійного патріарха Якова і жив за часів Старого Завіту. Ще з дитинства він відрізнявся праведністю. Через це підступні і заздрісні брати продали його єгиптянам. На своєму життєвому шляху він подолав безліч випробувань. Йосип став своєрідним прообразом майбутніх страждань самого Спасителя.

Проте практично всі молитви і служби цього дня пов'язані з біблійною історією прокляття Ісусом безплідної смоківниці. Цей переказ символізує людську душу, яка не приносить духовних плодів - істинного покаяння і віри, молитви, добрих справ.

У цей період піст посилюється. Однак ті християни, хто з якоїсь причини не дотримувалися його, можуть у Великий понеділок почати постити і піти в храм. У їжу дозволяється вживати хліб, сирі овочі і фрукти, мед, горіхи. Рекомендується їсти тільки один раз на добу - ввечері. Можна проводити цей день, дотримуючись найсуворішого посту без будь-якої їжі або води.

Одна з назв понеділка - Чистий. Він отримав її через те, що господині розпочинають у будинку генеральне прибирання. У Страсний понеділок категорично заборонено співати і танцювати.

Великий вівторок

У цей день згадують про Страшний Суд і воскресіння мертвих. Також на другий день седмиці згадують викриття Христом фарисеїв, які за зовнішньою побожністю приховували холодність і бездушність.

Важливість його полягає в тому, що саме у вівторок Христос прийшов в Єрусалимський храм і востаннє проповідував перед народом, а це значить, що його проповідь була особливо значущою.

У Великий вівторок необхідно закінчити всі роботи з одягом - шиття, прання, прасування, - а також позбавитися старих речей. Потрібно приготувати святкове вбрання на святкування Світлого Великодня.

Господині зазвичай в цей день купують продукти для пасхальних страв.

У вівторок дозволяється гаряча їжа без олії.

Велика середа

У цей день християни зі скорботою згадують рішення Іуди Іскаріота зрадити свого Вчителя за 30 срібняків. Тому Велика середа - це день, коли Ісуса Христа послали на страждання і смерть.

Вважається, що ніч на середу Господь провів у Віфанії. Тут, в домі Симона, - в той час, як в раді первосвящеників, книжників і старійшин було вже вирішено затримати Ісуса Христа хитрістю і вбити його, - жінка-грішниця вилила дорогоцінне миро на голову Спасителя і тим приготувала Його до поховання. На противагу безкорисливому вчинку жінки, в невдячній душі Іуди, одного з дванадцяти учнів Спасителя, народився злочинний намір зрадити свого Вчителя. Тому в церковній службі Великої середи прославляється жінка «грішниця» і засуджується і проклинається грошолюбство і зрада Іуди.

Велика середа є одним з найважливіших днів Страсного тижня. Вважається, що саме в цей день талий сніг наділяється чудодійними захисними властивостями. Саме тому наші предки в цей день збирали талу воду, солили її минулорічною четверговою сіллю і окропляли нею худобу для захисту від хвороб.

Уже з цього дня починаються активні приготування до головного дня Страсної седмиці - Великодня. У цей день можна пекти паски, фарбувати яйця, прикрашати будинок до свята.

Чистий четвер

У цей день згадують Таємну вечерю Ісуса Христа, на яку він покликав усіх своїх учнів. У Старому завіті описуються три важливих події, що сталися в цей час. Вони мають особливе значення для всього християнського світу.

Після зустрічі всіх своїх учнів Господь обмив кожному ноги. Своїм вчинком він показав приклад братської любові і смиренності.

Під час Таємної вечері Ісус встановив обряд євхаристії, тобто Святого Причастя. Він визнається не тільки християнами східного обряду, але й католиками і лютеранами. Згідно з ним, під хлібом і вином, які куштують віруючі, маються на увазі Тіло і Кров Христові.

Під час вечері Христос також передбачив, що один з учнів зрадить його. Через це йому самому доведеться прийняти мученицьку смерть на хресті за людські гріхи. Дійсно, в ніч з четверга на п'ятницю Іуда зрадив свого Вчителя за 30 срібників.

Щоб залишатися щасливим і здоровим, у цей день потрібно скупатися до сходу сонця - можна просто прийняти душ, ванну або сходити в лазню. Також зранку всі члени сім'ї повинні умитися водою, в якій на ніч залишали що-небудь срібне. Таким чином можна гарантувати собі здоров'я і красу на цілий рік.

У цей день прийнято робити генеральне прибирання в будинку. Господині повинні не тільки витерти всюди пил і прибрати сміття, а й протерти всі вікна і дзеркала в будинку. Також потрібно поміняти на чисті всі штори, покривала, постільну білизну, а все непотрібне - викинути.

Після прибирання господині приступали до приготування пасок і крашанок для святкового столу. Однак починати випікати паску можна тільки після того, як повністю закінчено прибирання в усьому будинку.

Страсна п'ятниця  

У цей день прийнято згадувати суд над Ісусом Христом, його розп'яття і хресну смерть на Голгофі, зняття його тіла з хреста і поховання.

П'ятничне Богослужіння включає триразове прочитання євангельського оповідання про ці події. На заутрені спочатку зачитують Дванадцять Євангелій - дванадцять євангельських уривків, які в хронологічному порядку розповідають про події п'ятниці. На Великих (Царських) Часах окремо читають оповідання кожного з чотирьох євангелістів - Матфея, Іоанна, Луки і Марка. А на великій вечірні про події цього дня розповідає одне довге загальне Євангеліє.

В цей день бажано не їсти до винесення Плащаниці. Однак і після цього вживати можна лише хліб і воду.

Приготування до Великодня потрібно закінчити до Страсної п'ятниці, а цей день присвятити молитві. Варто зазначити, що в п'ятницю заборонено робити будь-які справи по дому (шити, прати, різати та інше). Порушення цієї заборони є гріхом.

Крім того, люди, які дотримуюся найсуворіших правил Великого посту, у цей день взагалі не миються.

Велика субота

У суботу відзначають шостий день Страсної седмиці - Велику суботу, яка є останнім днем перед Великоднем. В цей день прийнято згадувати поховання Ісуса Христа і зішестя його у пекло.

У Велику суботу Йосип з Ариматеї, член синедріону, прийшовши до Пілата, став просити у нього тіло Ісуса для поховання. За звичаєм римлян, тіла розіпнутих залишалися на хрестах і вони ставали здобиччю птахів, але, отримавши спеціальний дозвіл, їх можна було поховати. Йосип купив плащаницю, тобто довге і дороге полотно. Тіло Ісуса зняли з хреста, умастили його пахощами, обвили плащаницею і поклали в новій поховальній печері в саду Йосифа.

Фарисеї знали слова Христа про його воскресіння і, побоюючись, що апостоли викрадуть тіло Христа і скажуть народу, що він воскрес, випросили у Пілата варту, приставили до гробу, а саму труну запечатали.

Варто відзначити, що цей день особливо важливий, адже саме в суботу сходить Благодатний вогонь - одне з головних чудес православної церкви. Чудо це відбувається щороку напередодні православного Великодня в Єрусалимському храмі Воскресіння.

Останній день посту вважається ще скорбним. У суботу не можна сміятися і веселитися. Вважається, що людина, яка проведе Страсну суботу у веселощах, весь рік буде плакати. Не можна у Велику суботу нічого виносити з дому,  давати у борг. Вважається, що можна віддати своє благополуччя і достаток.

Також не можна в цей значущий день ловити рибу і полювати, адже під час посту заборонено вживати продукти убитих тварин. Тому не варто цього робити, щоб не накликати на себе нещастя.

Великдень

Закінчується піст, знімаються всі обмеження на прийом їжі. Цього дня проводяться урочисті богослужіння, хресні ходи та окроплення святою водою пасок, крашанок та інших традиційних продуктів і великодніх страв.

Автор: Марія Бабич

Схожi новини
Нові шалені перегони та реальні жахи: очікувані прем′єри у квітні Нові шалені перегони та реальні жахи: очікувані прем′єри у квітні
Нові шалені перегони та реальні жахи: очікувані прем′єри у квітні Кіноафіша на квітень 2018 року допоможе визначитися з вибором кінострічок, які варто переглянути
Дозвілля
Вербна неділя 2018: історія, традиції, прикмети та заборони свята Вербна неділя 2018: історія, традиції, прикмети та заборони свята
Вербна неділя 2018: історія, традиції, прикмети та заборони свята Вербна неділя: історія свята, звичаї, народні прикмети та що не можна у цей день
Дозвілля
10 довгоочікуваних серіалів весни 10 довгоочікуваних серіалів весни
10 довгоочікуваних серіалів весни Добірка нових серіалів, вартих уваги, та довгоочікувані продовження, які з’являться на екранах цієї весни.
Дозвілля
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne