Операція «реставрація»: як окупанти знищують Ханський палац у Криму

Операція «реставрація»: як окупанти знищують Ханський палац у Криму Фото:
Палац, який досі не зруйнували ані час, ані війни, зараз руйнує людська дурість

Палац у Бахчисараї, який 2012 року увійшов до презентаційного проекту ЮНЕСКО, росіяни перетворюють на стилізовану бутафорію.

Вже кілька місяців в анексованому Криму триває «реконструкція» резиденції династії Гіреїв – правителів Кримського ханства. Нині на стіні головної мечеті вже утворилась велика тріщина, а у планах – знесення усього другого поверху головної будівлі палацу.

Зупинити «роботи» Україні навряд чи під силу без втручання європейської спільноти – всі дії з материка викликають на півострові зворотний ефект.

Пікет Ельмаз

«Руки геть від Ханського. Вандалізм - це злочин!», - з таким написом на плакаті під стіни палацу у Бахчисараї вийшла кримська татарка Ельмаз Акімова.

«Сьогодні був той день, коли совість мені не дозволила не діяти. Коли я зрозуміла: якщо не захищати наш Ханський палац, то його поріг я теж не маю права переступати. Одиночний пікет - це те, що у моїх силах. Якщо він допоміг звернути увагу бодай однієї людини на цей кричущий вандалізм - значить, він не був марним. Те, що нині роблять з нашою головною історичною пам’яткою архітектури, - злочин. І мовчати про цей злочин у нас просто немає права! У разі мовчання - нас вже ніщо не виправдає», - пізніше напише Ельмаз у фейсбуці та викладе цю світлину.

У коментарі TVi Ельмаз говорить, що її вчинок – не «політизований» і спрямований на боротьбу зі злочинною «реставрацією». І лише потім погоджується розповісти свою історію.

«З плакатом мені вдалося простояти близько двох годин, - розповідає вона. – Доти, допоки на мене з погрозами і лайкою не напали двоє невідомих – чоловік та жінка. Вони знищили мій плакат. Поводили себе вони агресивно і нічого виразного, крім нецензурної лайки, я від них не почула».

Ми цікавимося, які питання та репліки вдалося почути від перехожих за дві години пікету.

«Співробітники Ханського палацу запитували: «Вам не соромно брехати?! У нас -реконструкція! Ви знаєте, що таке вандалізм?!», - відповідає Ельмаз Акімова. – Охорона комплексу говорила: «Ви не маєте права тут стояти! Я вас зараз сфотографую». Очевидно, що я мала право стояти на тротуарі, а на фотографування своєї згоди не давала, тож вони не могли цього зробити. Перехожі і люди, які приїхали на екскурсію у Ханський палац, реагували по-різному: хтось не знав, що відбувається не реставрація, а новобудова, що черепицю «татарку» знімають і замінюють її на заводську іспанську. Усі подробиці розповідати не буду, згадаю лише те, що серед відвідувачів було багато жителів РФ, хто цікавився, чому я тут стою. Хтось з них говорив, що допоможе розповсюдити інформацію про вандалізм, хтось висловлював інтерес і солідарність. І коли на мене накинулися провокатори, люди, які були солідарні зі мною, викликали поліцію».

«Правоохоронці» приїхали. Та замість того, аби зацікавитися персонами нападників, почали вимагати від Ельмаз пояснень. Добре, що поряд опинилися правозахисники. І поки зі слів дівчини складали пояснення, невідомі знову почали ображати її. На що поліція не реагувала.

«Я дійсно дуже сподіваюся, що цей пікет буде не просто черговою новиною, що люди підтримають мене не лише на словах. Ми зобов’язані захищати свою історію доступними нам методами», - каже Акімова.

Руйнація під виглядом «реставрації»

Ханський палац у Бахчисараї - єдина подібна пам’ятка, пов’язана з історією кримських татар. Комплекс свого часу був резиденцією кримських ханів Гіреїв. До його складу входять палац, гаремний корпус, ханський цвинтар, мечеть... Усього – 16 об’єктів.

Наприкінці осені минулого року окупанти півострова взялись за «реставрацію» Ханського палацу. Бюджет початкових робіт – 148 мільйонів рублів. А це приблизно 70 мільйонів гривень.

«Реставрація» почалася з Великої ханської мечеті пізньої осені - тоді, коли подібні роботи, за правилами, фахівці не виконують. Розкрили покрівлю і залишили будівлю у такому вигляді на всю зиму. У цю пору року для півострова характерні надмірна волога та велика кількість опадів.

«Компанії, які взялися за роботи, застосовують звичайні будівничі норми до об’єкту культурної та історичної спадщини, що взагалі неприйнятно. І скоро у межах історичного заповідника буде Велика ханська мечеть як новобудова, а не пам’ятка архітектури XVII-XVIII століття», - говорить Ельміра Аблялімова, колишня директорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

Виконавці зняли всі дерев’яні елементи покрівлі та трьохсотлітні балки перекриття мечеті. У місцевих ЗМІ окупанти виправдовуються, мовляв, більшість з них згнили, тому іншого виходу не було. Хоча насправді на фото і відео активістів зафіксовані масиви деревини з мечеті, у яких навіть старовинні цвяхи не заіржавіли.

«Нові балки виробляються з брусків дешевого дерева, склеєних під пресом», - пояснює колишній голова комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян, кримський активіст Едем Дудаков.

Це він зробив і виклав більшість фото, на яких видно, яким чином триває «реставрація».

«До 2014 року був підготовлений проект реставрації Ханської мечеті українськими фахівцями з «УкрНІІреставрація». І, відповідно до проекту, треба було замінити або відреставрувати лише кілька балок перекриття на даху, - говорить Аблялімова, - У 2015 року, як мені відомо, ці розрахунки були підтверджені. Тобто суттєвих змін у період з 2013 до 2015 року не відбулося. Причому балки треба було замінювати лише частково – сучасні технології реставрації дозволяють працювати лише з фрагментами. Такі відомі і російським реставраторам, які користуються ними при виконанні робіт на об’єктах дерев’яного зодчества».

На 100% змінюється давня ложкова черепиця, так звана «татарка», виконана вручну. Її місце вже готова закрити фабрична іспанська з імітацією під старовину. Чому так відбувається, незрозуміло. При бажанні для заміни пошкоджених фрагментів можна було би виготовити подібну - вручну, за старовинною технологією.

«Чому унікальна черепиця зараз нікому не потрібна? – обурюється Аблялімова. – За цими елементами можна відслідковувати історію реставрації та ремонтів Ханського палацу. Та й взагалі черепиця – окрема тема. По-перше, вона виготовлена кустарним способом. По-друге, деякі екземпляри вкриті зеленою глазур’ю, що характерно для Криму і унікально водночас. Деякі черепиці мали клейми майстрів, тож їх точно треба відібрати у музейні фонди, де й зберігати».

Зараз і черепиця, і балки «зберігаються» у дворі на відкритому повітрі. Такі умови знищують артефакти.

Втрачені і елементи зовнішнього декору стін. У той час як «керівники» реставраційних робіт демонструють місцевим журналістам закриті частини стін, активісти показують місця, вже вільні від малюнків.

А ще балкони з різьбленого дерева у ханській ложі не захищені від опадів. Про це говорить юрист та правозахисник Рустем Кямілєв.

«Сходинки мінаретів із вапняку не захищені від фізичного впливу й місцями мають руйнування. Вони використовуються для переміщення робітників і вантажів усередині мечеті. Підйомників і тимчасових драбин немає. Вікна, двері та вітражі теж не захищені спеціальним матеріалом», - зазначає той у позивній заяві, з якою вже звернувся до суду.

«За останньою інформацією, північний фасад мечеті тріснув, - говорить Ельміра Аблялімова. - І це пов’язано з відсутністю попередніх досліджень ґрунтів та фундаментів при виконанні цих робіт. Тріщина - результат навантаження на будівлю із застосуванням залізобетонних конструкцій, армопоясу, бетону, які використовуються при «реставрації». Відповідно, на мій погляд, луснули й вітражі, адже пішов перекіс фасаду будівлі. Не розумію, яке технологічне рішення вони ухвалять у зв’язку з появою цієї тріщини. Якщо вона піде далі, ми будемо свідками руйнації фасаду і втрати всього об’єкту, який досі не зруйнували ані час, ані війни. Зараз його зруйнує людська дурість».

Як відомо, першим етапом «реконструкції» вважаються роботи у мечеті. Потім вони заплановані у головному корпусі Ханського палацу. І поки на даху мечеті змінюють черепицю та стирають настінні малюнки, навколо основної будівлі зводять металевий каркас.

Колишня керівниця комплексу стверджує, що він може спровокувати обвал палацу: «Якщо зважати на те, що у цій місцевості ґрунти нестабільні, рухливі, то може статися обвал конструкцій, а з ним і палацу».

За прогнозами Едема Дудакова, буде знесено весь другий поверх Ханського палацу, зокрема, й «золотий кабінет». На його місці побудують нові приміщення.

«Це ще у проекті, - говорить нам Дудаков. - Проект головного корпусу ще не минув експертизу. Але, згідно з «актом» визначення робіт щодо надійності та безпеки об’єкта культурної спадщини від 26 липня 2016 року, весь другий поверх і покрівля визнані аварійними. Відповідно, може бути зроблений висновок, що не підлягає реставрації. Аналогічна ситуація була і з Ханською мечеттю. Отже, висновок вже можна робити. За цими фірмами стоять дуже впливові люди, а це означає, що кошторис реально збільшити під «нове будівництво» другого поверху. Такі «хитрі ходи» дуже характерні для дерибану бюджетних грошей».

Достукатися до ЮНЕСКО

Дійсно, до 2014 року комплекс потребував реставрації. І грошей на нього весь час не вистачало у місцевому бюджеті, адже комплекс підпорядковувся не Міністерству культури України, а відомству АР Крим.

«Влада того періоду була просякнута шовіністськими настроями стосовно кримських татар та їх пам’ятників, - говорить Аблялімова. - Чисельні звернення кримськотатарських лідерів щодо Ханського палацу не знаходили відгуку. Окрім того, ті люди, які ще вчора гальмували його розвиток, не дозволяли ухвалити рішення на республіканському рівні про визнання об’єкта національним з подальшою передачею в управління Міністерства культури України, у 2014 допомагали РФ в окупації Криму».

Ельміра наводить приклад, яким чином у той час відбувалися реставраційні роботи. Нині до Бахчисарайського історико-культурного заповідника належить Зинджирли-медресе. Ще порівняно нещодавно у цьому приміщенні був психоневрологічний інтернат. Лише зусиллями громадськості, Меджлісу, кримськотатарських політиків вдалося переселити його. Довго шукали й кошти на реставрацію. Зрештою їх виділив уряд Туреччини, а роботи виконували турецькі майстри. Після об’єкт було передано заповіднику.

«Зараз, за наявною у мене інформацією, об’єкт, який необхідно використовувати та вивчати, вже два роки не опалюється. А це веде до руйнації. Ось ми бачимо ставлення до об’єктів, пов’язаних з історією кримських татар. Чому так? Для мене відповідь очевидна. Окупантам не потрібна ані історія, ані культура, ані традиції кримськотатарського періоду в історії Криму. Думаю, що це навмисна політика, пов’язана з переписуванням історії. Тому що саме ця пам’ятка не вписується у російську ідеологічну парадигму, яку вони зараз вкладають у голови людей, які живуть у Криму, - про те, що півострів завжди був російським», - переконана Ельміра.

«Ми регулярно інформуємо всі професійні міжнародні організації, всі виконавчі органи відповідних конвенцій ЮНЕСКО, – зазначає заступник міністра культури України Тамара Мазур. - Але фізично якимось чином впливати на цю ситуацію не можемо. Звертаємося з нотами до країни-агресора з вимогами зупинити виконання незаконних робіт».

Але що реально може зробити Україна?

По-перше, бодай формально підвищити статус пам’ятки до національного рівня. «Це покаже ставлення держави до цього об’єкту», - уточнює Аблялімова. По-друге, на усіх майданчиках, де звучить питання окупації Криму, згадувати про ситуацію з Ханським палацом. Особливо у ЮНЕСКО. За словами Ельміри, вже 6 березня у посольстві України у Франції має відбутися зустріч щодо питання руйнування Ханського, на яку запрошені представники цієї поважної міжнародної організації.

«Руйнування Ханського палацу – це не лише знищення стіни, черепиці, балки, інших елементів об’єкту, - говорить Ельміра Аблялімова. - Це питання глибше – ліквідація національної ідентичності, достоїнства кримських татар, українців, історичної пам’яті. Як після знищення цих об’єктів наші нащадки сприйматимуть себе на цій землі, не маючи жодного свідчення присутності у минулому нашого народу у Криму? У 1944 році після депортації у наші будинки заселялися люди інших національностей, знищувалися історичні об’єкти, пов’язані з кримськими татарами, змінювалась топоніміка. Ханський палац – це єдиний об’єкт, який свідчить про трьохсотлітню державність кримських татар, він є нашим духовним стрижнем на цій території. Тому його збереження – завдання нашого покоління. Звісно, питання, пов’язані з життям людини, з її правами, – першочергові, але не можна й культурні відсувати на другий план. Вони мають бути в одному ряду, серед інших проблем, які порушує Україна щодо окупації Криму».

У фахівців та кримськотатарської громади є приблизний план дій.

Програма-мінімум - припинити усі роботи. Програма-максимум – зацікавити світову професійну спільноту, аби можна було відрядити до Криму міжнародну місію фахівців, які виконують комплексну експертизу, а також дадуть рекомендації щодо справжньої реставрації. Наслідками цієї поїздки могли би бути цілковита відмова від нинішнього варіанту робіт за гроші країни-окупанта та залучення коштів європейської або світової підтримки для проведення реставрації. Їх можуть, наприклад, виконувати турецькі майстри-реставратори, які мають великий досвід роботи з об’єктами цього періоду.

Нині темпи робіт у заповіднику дещо впали. Експерти пов’язують це або з погодними умовами та браком коштів, або з інформаційною хвилею, яка здійнялась у світових ЗМІ щодо знищення бахчисарайського палацу.

Автор: Тетяна Катриченко

Останнi новини
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne