Поранений майданівець Юрій Пекуш: «Беркутівці» знали, у кого цілять»

Поранений майданівець Юрій Пекуш: «Беркутівці» знали, у кого цілять» Фото:
Юрій переконаний, що у снайперів були фотографії

20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у центрі Києва у хлопця зі Львівщини поцілив снайпер. Як пізніше виявилось, не один раз.

Вперше Юра Пекуш приїхав на Майдан після побиття студентів 30 листопада, востаннє перед пораненням - за кілька днів до кривавих подій. 18 лютого разом з усіма пішов до Верховної Ради. Вже тоді, говорить, розумів, що попереду – жорстокий розгін протестувальників.

«Від поранення не відчував ніякого болю»

«17 лютого ввечері я сказав хлопцям, аби всі телефонували близьким та рідним у різні регіони України, просили починати правити у церквах. Я і сам татові зателефонував. Ми розуміли, що ось-ось має початися наступ силовиків. Але сталося не так, як вони задумали. У їх планах було кількох посадити, кількох поранити, кількох убити 18 лютого, тоді народ почне відступати. Але того не сталося. Ми своїми тілами не дали втілити цей план. І зламали їх психологічно, морально. Вони дивилися, що беззбройні люди йдуть за свою волю та свободу, віддають життя. Їм тяжко було це збагнути – як ми можемо підніматися, розуміючи, що на смерть. У голові не вкладалося! А кожен з нас полюбив один одного і був готовий за іншого життя віддати, за волю, за свободу та свій народ. До того ж, ми усвідомлювали: якщо Майдан не вистоїть, у країні почнуться репресії, переслідування. Життя по-іншому склалося би», - говорить нині Юрій Пекуш.

У ніч з 19 на 20 лютого він спав лише кілька годин. «Встав десь о шостій. А близько восьмої «Беркут» почав відступати. І ми вже могли підійти до квіткового годинника, - продовжує майданівець. - Розуміли, що силовики впроваджують тактику «бумеранг» – вони відступають, аби нас підтягнути, а після мали намір зачистити Майдан з двох боків».

Юра з хлопцями піднімався по лівій стороні Інститутської. Попереду несли щити. 

«Нас було четверо. Один з нас - Іван Бльок зі Львівщини. Він потім загине від пострілу у серце. Дісталися району другого дерева від Жовтневого палацу, - згадує Пекуш. - Ми розуміли, що стріляють з боку Клубу Кабміну. Можливо, з даху, а, можливо, з кущів. Дуже добре пам’ятаю, що біля нас лежало скривавлене тіло правоохоронця у чорній формі. Але пізніше ніде на відео його не було помітно, і ніхто про нього не згадує», - говорить Пекуш.

Перший постріл – у передпліччя. 

«Таке відчуття, ніби щось задзвонило у середині - в голові, у вухах, почулося таке «у-у-у»... Від поранення не відчував ніякого болю, - описує Юрко свій стан. - Щоправда, втратив свідомість на короткий час. Далі було ще два влучення. Але їх я вже не відчув. Адреналін спрацював як наркоз. Поряд лежав Бльок. Хлопці не могли підійти, аби мене витягнути. Тоді я почав відповзати, бо розумів - треба. Поранену руку тримав на собі, бо її геть не відчував. Тканина від одягу потрапила до рани, тож вона не сильно кровоточила. Потім хлопці підбігли і мене забрали».

Хлопець переконаний, випадкового вогню ніхто не вів: «У «беркутівців» на Інститутській були фотографії, вони знали, у кого цілять. Коли я лежав у лікарні у Польщі, то до мене телефонували хлопці, не буду казати, хто, але вони стверджували, що моя фотографія точно була, як і деяких інших людей - з Небесної Сотні».

Після цього Юрій був при свідомості аж до операції у лікарні. Медики констатували: вогнепальне поранення діафрагми, селезінки, лівої нирки, перелом 11-го ребра зліва та лівої плечової кістки з пошкодженням судинно-нервового пучка. Одна куля пройшла наскрізь, інша - застрягла в області печінки.

А ось третю кулю столичні лікарі не помітили – біля хребта, трохи нижче серця. Її знайшли польські військові медики. Вона й досі залишається у тілі Пекуша. «Поки життю не загрожує. Її лікарі не планують видаляти», - уточнює він.

Куля, яку витягнули у столичній 17-й лікарні, не збереглася, а та, що всередині, – калібру 7.62. Саме у результаті поранень від АКМ загинули більшість майданівців на Інститутській.

Хто і звідки стріляв у Пекуша - невідомо.

«Лише можна вираховувати кут, зважаючи на положення мого тіла, - намагається здогадатися він. – Сам я не бачив, хто з якого боку стріляв, - саме закрився щитом, намагалися витягнути Бльока. Зараз думаю, можливо, був рикошет від металевого щита. Тому куля і не потрапила у самісіньке серце».

Ліва рука у Юрія не відновилася. «У кулак стиснути не можу», - говорить він. Що так буде, лікарі говорили одразу. У день поранення її взагалі хотіли ампутувати. 

«Медсестра, яка була присутня на операції, сказала нам, що вже готувалися вводити другий наркоз для ампутації, але потім засумнівалися і вирішили почекати», - розповідав у перші дні після поранення батько Юрія. 

«Рука була вся чорна, боялися, що почалась гангрена. Але аналізи були позитивні і вона давала мінімальний імпульс, то за неї почали боротися – відновили кровопостачання», - пояснює майдановець.

Після поранення лікарі були змушені видалити Юрі нирку та селезінку.

Вже 21 лютого Юрка міг забрати до Польщі глава МЗС Радослав Сікорський. Але Юрко рейс пропустив – лікарі наполягали, що для стабілізації стану потрібно два-три дні. І лише 24 лютого інший військово-транспортний літак відвіз Пекуша до Вроцлава.

«Хтось стріляв нам у спину, з боку готелю «Україна»

Чому Юрій Пекуш та інші хлопці піднімалися вгору по Інститутській, коли розуміли, що звідти стріляють? На це запитання однозначної відповіді нема. Хтось говорить, аби підпалити шини та створити димову завісу, хтось - відтіснити правоохоронців далі. 

«Я не можу отак просто пояснити, - говорить чоловік. – Мабуть, ми перейшли кордон страху, безсмертя. Ми йшли з дуже великою вірою у серці, аби відтиснути «Беркут» вище, за барикаду. Ніхто з нас не йшов, аби завдати біди».

У липні 2017 року Юрія Пекуша викликали до Святошинського суду столиці – він надавав покази щодо розстрілів 20 лютого 2014 року.

«Я бачив цих «беркутівців» вперше. І ніяких почуттів до них не було. Я їм не суддя. У них був наказ. А у військовій справі так: спочатку маєш виконати, а потім оскаржити. Звісно, були ті, хто склав зброю, сказавши, що не стрілятимуть», - розповідає Юрко.

Він, як багато хто з постраждалих та родичів загиблих, говорить, що найважливіше - зрозуміти, хто давав наказ, а, можливо, й провокував. 

«Я вважаю, на той час ці події на Майдані не були вигідні Януковичу, - припускає Пекуш. - Але для когось іншого важливо було створити конфлікт. З нинішньої влади у цьому могли бути задіяні Турчинов, Аваков. Чомусь зараз менше говорять про третю сторону, про найманців, які були на Майдані. Я чув перехоплену розмову російською: «Первый, откуда огонь идет? Кто-то стреляет по митингующим». Ми самі бачили, що інколи вхід кулі у дерево був з тилу, з боку Майдану. Хтось стріляв нам у спину, з боку готелю «Україна». Тобто і у нас, і у них. Так що ця влада прийшла на нашій крові. Але нічого, усьому свій час – Бог все бачить. Рано чи пізно свідчення з’являться. Тоді стане все відомо. На Януковича, можливо, все скинули, зробили з нього цапа-відбувайла, а самі правлять карнавалом. Те, що відбувається у владі, ганьба. Вона мала все готове – народну та світову підтримку. Але все проґавила. Їй зручно все списати на війну».

Юрій приїде до Києва 20 лютого: «Хочу віддати шану загиблим, помолитися, поставити лампадку, піти на те місце, де був поранений і я, зустрітися з побратимами».

За чотири роки Пекуша жодного разу не запросили на офіційні заходи. «Ми завжди приїжджали з власної волі, - говорить він. - Пам’ятаю, на 21 лютого 2015 року у мене була запланована операція. Напередодні я приїхав на Майдан. Дощ йшов. Простір навколо Інститутської був оточений нацгвардійцями. Родичі Небесної Сотні стояли поряд з Президентом. А мене та інших поранених не пропустили. «Ми нічого не знаємо, там вищі чини», - почули у відповідь. Образливо було дуже». 

«Я за справедливість, - підсумовує Юрій Пекуш. - Не ховатимусь ніколи – всі всім в очі можу сказати. Коли орденом в Адміністрації Президента нас нагороджували, я один хотів відмовитися, не бажав від Порошенка нічого брати. Тоді мені почали телефонувати хлопці, казати, мовляв, то ж не від нього, а від народу України. Я не за орден на Майдані був».

Автор: Тетяна Катриченко

3065
Останнi новини
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne