Справа Савченко: спроба повалення конституційного ладу чи «політична провокація»?

Справа Савченко: спроба повалення конституційного ладу чи «політична провокація»? Фото:
Вона підтвердила, що викладені Луценком факти відповідають дійсності

Після доказів, наданих генпрокурором Віталієм Луценком, депутати дозволили арештувати Надію Савченко.

«Українці, дивіться та насолоджуйтесь шоу», - сказала зранку народний депутат Надія Савченко під час засідання регламентного комітету.

Той розглядав три подання генпрокурора щодо неї. Під час обговорення можливого зняття з Савченко депутатської недоторканності та дозволу на арешт вона підтвердила, що викладені Луценком факти відповідають дійсності – вона відвідувала окуповані території, знала про переміщення зброї та вела розмови щодо зміни влади в країні. Проте зазначила: мотиви, описані Луценком, та ті, що були насправді, – різняться.

«Дуже важливо було показати зараз вам, що ви ходите дуже близько біля смерті. Вас всіх лякає, були в мене гранати, чи не були в сумочці. Гранати були. Ось», - говорить Савченко та дістає з пакету два гранати. Кладе фрукти на стіл і сідає на місце.

«Коли я зайшла у Верховну Раду (15 березня, - ред.), пішла чутка, яку пустив Матіос, що я несу гранати, бо в мене важка сумка. Там було дві пачки паперу, ну і, звичайно, ці гранати. Ви би бачили реакцію Верховної Ради – люди витягували карточку і перелазили по стільцях. Їм говорили, що розльот Ф-1 - 200 метрів. Порахуйте периметр – ви далеко не втечете. Все перетворювалося на казковий цирк», - сказала народний депутат.

Свої дії щодо можливого перевороту у країні Савченко називає «політичною провокацією», говорить, що добре усвідомлювала, що за нею давно стежать, а тому підігравала підісланим сбушникам.

«Розуміючи, яке кіно будуть показувати, ми придумали для вас сюрреалізм, малювали картини, які неможливо було виконати. Чому ви не сказали, що міномети мали завозити у сміттєвозах? Чому ви не знаєте і не розумієте, що, не пристрілявшись, нікуди не влучиш?» - говорить у відповідь на подання генпрокурора Савченко.

«Не треба мене, Надю, лякати тим, щоб я пам’ятав про близькість смерті, - викрикує Луценко. - Я в неї був на 31-й день голодування – і я знаю, що це таке. Тільки я тоді скинув 23 кілограми і отримав 16 дірок в шлунку, а ти вийшла напомпована російською пропагандою про зброю на Майдані, про гроші на Майдані».

«Та ні, я була на Майдані і бачила твої злочини!» – реагує Савченко.

«Я Вас не перебивав. Жуйте гранати!» – відповідає Луценко.

Помилувана Путіним

До 17 червня 2014 року світ не знав, хто така українка Надія Савченко. А потім побачив кадри, на яких жінка-військовий була прикута до турніків у спортзалі наручниками, її допитували терористи.

У квітні 2014 року Надія Савченко, офіційно залишаючись офіцером ЗСУ (проходила службу штурманом-оператором Мі-24 3-го окремого полку армійської авіації Повітряних сил ЗСУ в місті Броди), стала добровольцем батальйону «Айдар» і взяла участь у антитерористичній операції на сході. А вже 17 червня 2014 року у селища Металіст на Луганщині потрапила у полон до терористів. Пізніше стало відомо, що Савченко перевезли до російського СІЗО та звинуватили у вбивстві двох російських журналістів.

Відтоді про звільнення Савченко заговорили найвпливовіші політики світу, президент Петро Порошенко надав їй звання Героя України, а партія «Батьківщина» включила Надію Савченко до своїх лав першим номером. Вона стала депутатом та делегатом України в ПАРЄ.

Савченко прощали нецензурні жести під час суду, закривали очі на обставини потрапляння льотчиці у полон, найповажніші моральні авторитети, такі як лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, просили льотчицю припинити голодування, яке та оголошувала кілька разів. Савченко називали «українською Жанною Д’Арк», а світом котилася хвиля FreeSavchenko.

Звільнили ув’язнену Кремля 25 травня 2016 року. ЇЇ, засуджену на 22 роки, помилував Путін. Українську льотчицю привезли до Києва спеціальним літаком. Офіційно Надю обміняли на двох ГРУшників - Євгена Єрофеєва та Олександра Александрова, неофіційно – на іншого громадянина РФ, а ці були лише прикриттям.

Але вже скоро виявилось, що Україна не була готовою до повернення своєї живої героїні. На екранах телевізорів Надя поступово перетворилась на "Гадю".

Діагноз: Надія Савченко

Її знайомі, яким довелося навчатися із Савченко або ходити у походи, говорили про неї різне, але завжди яскраво: навіжена, схиблена, нестримна.

Така імпульсивна, різка та нетерпляча людина потрапляє до ВР. Вона вдягається не так, як інші, вона говорить не те, що від неї чекають, вона не знаходить собі політичних друзів. Бо сама Савченко не політик, а лише людина, яка у будь-який спосіб звикла долати перепони, якщо вважала, що так правильно. І парламент почав виштовхувати колишню бранку Путіна як чужорідне тіло. Її засудили політики, політологи, політтехнологи, над нею сміялись журналісти.

«З нею непросто, вона - самотній вовк, який категорично не бажає годуватись і вити хором у зграї», - скаже у серпні 2016 року дисидент, правозахисник та лікар-психіатр Семен Глузман.

«Особливості особистості - не діагноз», - переконаний і нині Глузман.

Савченко не приховувала своїх намірів. Інша справа, що за ореолом її героїзму спочатку дехто не хотів їх помічати. Але більшість ключових позицій, які посіла льотчиця, вона оголосила у перші дні після свого повернення.

По-перше, пообіцяла боротися за свободу політичних в’язнів та полонених військових.

«Аби вирвати кожного нашого, готова говорити з самим чортом, якщо це допоможе», - сказала вона ще в аеропорту «Бориспіль».

«Кажуть, що потрібно це робити політично, не йти на контакт з сепаратистами. Я так не думаю... Я буду йти на контакт з усіма», - заявила під час дебютної прес-конференції наступного дня.

По-друге, Савченко не приховувала свого критичного ставлення до президента Порошенка. Згадайте, як вона поводилась на першій зустрічі з ним, коли той вручав їй Золоту зірку Героя? Пізніше Савченко запропонувала Порошенко навіть повернути крісло Януковичу.

За те, що Савченко не вміє добирати слова, її спочатку лояльно критикували, а потім почали відкрито осуджувати – наприкінці 2016 року вона пішла з «Батьківщини» та заявила, що «на Банковій отримали наказ її ліквідувати». Причиною осуду стали розгорнуті заяви льотчиці про те, що українська влада має розпочати діалог із представниками так званих «ДНР» та «ЛНР» і заради миру пробачити один одного. Пізніше світ почув про необхідність поступово знімати економічні санкції з РФ, коли та виконуватиме ті чи інші умови Мінських угод.

А потім була зустріч із терористами Олександром Захарченком та Ігорем Плотницьким у Мінську. Як сказала сама Савченко, заради звільнення українських військових з полону. При цьому вона повторювала, що не припиняла співпрацю з СБУ. Причому у самій Службі безпеки про неї різко ніколи не висловлювалися, а лише стримано - мовляв, ми її попереджали.

Не встигли українські політики перетравити цю зустріч, як Савченко домовилась про іншу – у січні 2017 року вона разом з перемовником Володимиром Рубаном поїхала до Донецька. Як сама казала, ходила «козиними тропами». Зрештою побачила усіх полонених у Макіївській колонії та передала їм посилки. А ще привезла свої списки для обміну. Тоді ми приблизно дізналися, за кого хочуть боротися терористи і кого з них можуть віддати на обмін. У результаті з’явилося кілька нових прізвищ.

У той ж час з боку Банкової з’явились перші натяки, що Савченко готується до заколоту. Депутат від «Блоку Петра Порошенка» Тетяна Ричкова повідомила, що Савченко під час цієї поїздки зустрічалася з українськими військовими 80-ої та 79-ої окремих бригад та підбурювала їх залишити свої позиції, повернутися до Києва і «скинути злочинну владу». Савченко такі заяви спростувала.

Наступну поїздку у Донецьк, наприкінці листопада 2017 року, Савченко спочатку не афішувала. Вона знову приїхала до Макіївської 97-ї колонії. Після цієї поїздки рідні полонених хлопців отримали їх фотографії. Зараз цей візит Савченко пов’язала з необхідністю попередити хлопців про наступний обмін.

«І що будуть звільненні не всі, - сказала позавчора на прес-конференції у Києві народний депутат. - Я прекрасно розуміла, як буде затягуватися ситуація і чому вона політично вигідна в тому числі і в першу чергу Порошенко. Як політично вигідно розігрувати бонуси, знову ж таки, військовополонених. Тому мені треба було попередити хлопців для того, щоб потім вони не накладали на себе руки, щоб потім у них не було депресії».

Під впливом кураторів?

Суперечливі заяви Савченко відпочатку стали приводом для того, аби назвати льотчицю «агентом Кремля», «рукою Москви», «маріонеткою Путіна».

Як всі здивувалися, коли помилувана Путіним Савченко подалась до Москви – на слухання апеляції на вирок політв’язням Миколі Карпюку і Станіславу Клиху.

«Поїздка Надії Савченко до Москви - це авантюра адвоката Новікова. Це не було рішенням Савченко. Новіков це спланував з метою відволікти людей від справи Карпюка та Клиха», - сказав тоді інший її адвокат - Микола Полозов.

У той же час прізвище Савченко все активніше почали пов’язувати з Віктором Медведчуком. Причина – саме він, ніби, доклав зусиль для звільнення льотчиці. Проте Надія кілька разів повторювала, що особисто не знайома з офіційним спецпредставником СБУ у Мінську. На відміну від сестри Віри, яка зверталась до нього, коли Надя була у російській в’язниці, та потім, коли рідні полонених зверталися до неї за допомогою.

З Москвою в СБУ пов’язали і першу поїздку Савченко на Донбас.

«Вона цю поїздку не погоджувала ні з ким з органів державної влади, в тому числі і з керівництвом спецслужби національної. Більше скажу, я не можу схвально поставитись до її перебування на цій території. Уявляю, якби хтось з наших бійців АТО поїхав туди, – та їх би на шматки порізали там і залишили», - сказав голова СБУ Василь Грицак.

Але й сама Савченко не приховувала, що «візит було погоджено з Москвою». На окупованих територіях вона отримала охорону.

На початку 2017 року у Службі безпеки вже відкрито говорили, що слідчі збирають матеріали на Савченко і, якщо їх буде достатньо для того, щоб оголосити підозру, то це відбудеться.

«Злочинне угрупування»

І ось, нарешті, докази назбиралися.

На початку березня 2018 року при перетині лінії розмежування біля КПП «Майорське» було арештовано перемовника Володимира Рубана з великим арсеналом.

Тоді ж було оголошено, що той був керівником злочинного угрупування. Про причетність до нього Надії Савченко мова ще не йшла. У прокурорських матеріалах згадувалося лише прізвище помічника Савченко Олега Мезенцева.

А вже 15 березня генеральний прокурор України вніс до Верховної Ради подання на зняття недоторканності та арешт Героя України, депутата парламенту, колишнього військового Надії Савченко.

Її звинуватили відразу за кількома статтями кримінального кодексу. У тексті, підготовленому ГПУ, йшлося про те, що Савченко збиралася захопити владу в країні, здійснивши теракт в стінах Верховної Ради.

За кілька днів до розгляду регламентним комітетом ВР нардеп Антон Геращенко виклав на своїй сторінці у соцмережі кілька десятків сторінок подань ГПУ про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності позафракційного народного депутата Надії Савченко та про надання згоди на її затримання. Доповнити картину мали би відео- та аудіодокази, продемонстровані у сесійній залі 22 березня.

Згідно з документами, названо прізвища вісьмох учасників «групи Савченко». Серед них - Надія Савченко та Володимир Рубан. Окрім того, ще шестеро громадян України. Четверо з них - Захарченков, Березень, Лящ, Кот - поділилися планами з СБУ і дали згоду на участь в негласних слідчих діях. Тож нині вони – основні свідки у справі. Про ще двох - Шашкіна, Мезенцева - поки не сказано нічого.

Мезенцев – це вже згаданий помічник Надії Савченко. Він ним став ще до того як Савченко була звільнена з російської в’язниці. В одному з інтерв’ю Мезенцев пояснював свою участь у процесі визволення Савченко:

«Виконую будь-яку роботу. Можливо, це звучатиме банально або нецікаво для журналістів, але я підтримую родину, допомагаю у побуті, займаюсь законотворчою діяльністю, готую необхідні документи, упорядковую кореспонденцію… Я відповідаю за тих людей, свідків, яких везу на суд до Росії. Працюю без вихідних, цілодобово. Мені болить. Війна ж скінчиться тоді, коли повернеться останній живий солдат додому, а мертвого буде поховано».

На той час він добре не знав Надію, а бачив лише на судах. Цікаво, що нині у розмові з нами Олег пояснив, що вже майже рік як Савченко припинила ділитися з ним планами. Чому - він і сам не знає. Олег знайшов роботу та пішов з посади помічника. Зараз перебуває за межами України. Що там робить – не поточнив.

Важливо зауважити, що головний свідок у справі Савченко – Березень. Інший позивний цієї людини – Кедр. Той самий офіцер 8-го полку сил спеціальних операцій ЗСУ Павло Балов, який фігурує у справі Рубана. Про знайомство з Кедром згадує представник «ДНР» Олександр Тимофєєв. Його прізвище є також у справі Рубана. В інтерв’ю журналістам на окупованих територіях Тимофєєв згадав, що знайомий з Кедро» з 2015 року, продавав йому зброю російського походження та без маркувань.

Сама Савченко жодних прізвищ не називає, посилаючись на таємничість спецоперацій, у яких ті задіяні.

План - армагеддон

За даними ГПУ, плани про державний заколот «спільники» почали втілювати наприкінці листопада 2017 року. Саме тоді за участю особисто Савченко була перевезена з «ДНР» перша партія зброї. За версією слідства, у сірій зоні Рубан передав її Березню, який доставив вантаж до Хмельницького, на територію військової частини спецназу ГУР. Саме там планувалась детальна операція і розподілялися ролі, а Савченко навіть намалювала план будівлі ВР та взяла участь у випробуванні зброї на місцевому полігоні.

Те, що Савченко 20-23 листопада 2017 року перебувала на непідконтрольній Україні території, доводить вже згадана її поїздка до полонених військових у Макіївку.

З матеріалів прокуратури можна зробити висновок, що у Савченко або був комплекс дій, або два окремих плана. За першим вона планувала розстріляти будівлю ВР, коли там буде якнайбільше людей, зокрема, президент, прем’єр, міністри. За другим - у нічний час захопити будівлю парламенту, а згодом - поїхати додому до Порошенка, Авакова, Турчинова та інших з метою «протиправного позбавлення їх життя». Окрім того, сама Савченко мала не лише керувати операцією, а й принести в парламент гранати Ф-1 і РГД-5, а також вогнепальну зброю, щоб вчинити замах на життя державного діяча.

За словами Савченко, вона хотіла створити «сюрреалізм» і тому планувала безглузді операції.

«Ми розробляли схеми, де і як можна ліквідувати верхівку влади», - повідомила нардеп.

За її словами, з жартів колег у парламенті вона почерпнула ідею запустити газ у вентиляційну систему Верховної Ради, бо прагнула організувати «політичну провокацію, аби показати владу смішною».

«Ми сиділи в кабінеті одного офіцера. Я навіть не забирала той папірець, на якому малювала, як виглядає Верховна Рада, як можна закидати її гранатами. Малювала це, і кожен офіцер тоді вже знав, що ні, і пропонував свої варіанти. Але це дурість, адже Рада має таку прошивку, що гранатами там нічого не зробиш», - говорить на засіданні комітету Надія Савченко.

Свою причетність до перевезення з окупованих територій зброї Савченко не заперечує. Але такі дії вона називає «спецоперацією». Щоправда, не уточнює, хто саме уповноважив її на такі дії.

«Кожна вивезена одиниця зброя… не прилетить і не розірветься по наших солдатах. Такі спецоперації дуже корисні. Вивіз зброї дає можливість побачити маркування, завод-виробник, дату випуску снарядів і зброї, хто пакував і де…», - сказала вона напередодні журналістам.

Крапка у парламенті

Очевидно, сьогодні голоси депутатів для підтримки подання прокурора були зібрані ще зранку. Скільки б Савченко не заявляла про «політичну провокацію» та «сюрреалізм».

«За дзвінок про лживе замінування дають до п’яти років, - говорить з трибуни Юрій Луценко. – У цьому випадку сукупність статей передбачає найвищу міру покарання».

«Так бавитися з української державністю не можна, - говорить голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк. – Це сором. У людей це викликає гнів, ненависть і сміх».

«Кожен депутат має відповідати перед законом», - додав він.

Нині важко спрогнозувати, якою буде реакція Заходу на події, що відбулися сьогодні в українському парламенті. Наразі ті, з ким впродовж останніх півтора року зустрічалась Савченко, мовчать.

Але однозначно можна сказати, що справа Савченко негативно вплине на процес звільнення як військовополонених з ОРДЛО, так і в’язнів Кремля. Савченко була обличчям українських заручників Путіна, тож світ може відвернутися від усіх, хто нині перебуває у місцях несвободи на території РФ та Криму.

Автор: Тетяна Катриченко

 

Останнi новини
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne