З’їзд суддів України: прогнозовані рішення чи спроба опору системі?

З’їзд суддів України: прогнозовані рішення чи спроба опору системі? Фото:
Майбутніх чотирьох членів ВРП обирали з 34 кандидатів.

У залі Жовтневого палацу зібралися судді з усієї України – 5-7 березня у Києві відбувся черговий з’їзд.

Серед питань порядку денного – обрання представників у ключові органи судового врядування, зокрема, Вищу раду правосуддя (ВРП). У її компетенції - призначення, звільнення та покарання за дисциплінарні проступки. І саме ВРП дає дозвіл на затримання й арешт.

Перестороги громадськості

Майбутніх чотирьох членів ВРП обирали з 34 кандидатів. Серед них були ті, до кого громадськість підійшла з суттєвими зауваженнями.

Як, наприклад, до судді Київського апеляційного адмінсуду Оксани Епель. Її називають чи не найбагатшою серед колег. У декларації судді кілька маєтків, люксові автомобілі і колекція коштовностей, а її чоловік, припускають, має тісні зв’язки з колишнім міністром доходів і зборів Олександром Клименком. Під час проходження суддею кваліфікаційного оцінювання навіть голова ВККС Сергій Козьяков зробив зауваження, мовляв, можна користуватися «більш скромними» автівками в робочих поїздках. З відкритих джерел відомо, що у пані судді в автопарку - дорогі Jaguar XF, Porsche Cayenne, Volkswagen CC та Lexus RX350.

Щоправда, сама Епель називає такі закиди негативом, який розповсюджують ті, хто не хоче, аби вона стала членом ВРП.

«Голодний суддя не може бути об’єктивним суддею. Об’єктивність може бути тільки тоді, коли людина задоволена своїм життям», - переконана вона.

Ще двох, у розумінні громадськості, сумнівних кандидатів до ВРП об’єднує спільна справа – вони скасували рішення Вищої ради правосуддя, кандидатами до якої і стали, про звільнення з посад суддів, що виносили рішення проти євромайданівців, за порушення присяги. Мова про діючого суддю Вищого адміністративного суду України Анатолія Загороднього та суддю у відставці Тетяну Чумаченко.

Серед претендентів на крісло у ВРП, до яких у громадськості наразі нема зауважень, – суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей.

На початку свого виступу він зазначив, що від початку судової реформи ключові органи судової влади очолили не представники судової влади. «Це було зроблено, щоб зробити суддів слухняними», - упевнений той.

«Ми сьогодні маємо обрати принципів. Я вам поясню, хто такі принципи, – це солдати першої шеренги римського легіону. Їм нема чого боятися, вони мають йти вперед, відстоювати незалежність. І ці чотири людини – це наш шанс. Якщо пройдуть люди, які, говорять, узгоджені, вони вже будуть залежні, бо їм дали добро. І такі люди відповідатимуть вдячністю. Проголосуйте за тих, хто буде боротися», - сказав в дещо емоційному виступі Брегей.

«Найстрашніше, що влада хоче, щоб у неї були узгоджені кандидати, - сказав й інший кандидат - суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Сергій Чумак. - Тому що так зручніше, так простіше. А ще гірше, що 99% хочуть опинитися на місці таких узгоджених кандидатів. І через таке ставлення ми збудували країну, в якій не хочуть жити наші діти. Я йду в ВРП, аби вона не була репресивним органом. Я хочу власним прикладом довести, що настане час, коли ВРП прийматиме незалежні рішення».

Вибір суддів

Після таємного голосування першими до складу ВРП на чотири роки обираються судді Апеляційного суду Київської області Володимир Говоруха та Апеляційного суду Харківської області Лариса Швецова. Вони отримали 158 та 184 голоси відповідно.

Швецова, згідно з офіційною інформацією, працює суддею з 2002 року, а на посаді судді Апеляційного суду Харківської області - з 2008 року. Торік брала участь у конкурсі до Верховного Суду. Вибула за результатами підсумкового рейтингу. Мала негативний висновок Громадської ради доброчесності.

Серед основних зауважень громадськості – майнові. При річному доході у 430 тисяч гривень родина Швецових отримала у власність житловий будинок площею майже 189 квадратних метрів й вартістю в мільйон гривень. Суддя має у власності разом з чоловіком великий автопарк. Серед їх автівок - Smart Mercedes-Benz, Pontiac, Ford Fusion. Окрім того, Швецова забула вказати у декларації право користування двома автомобілями Volkswagen Transporter та Subaru Impreza на підставі довіреності.

Лариса Швецова

Говоруха був суддею військового суду. Він цікавий тим, що виправдав ірпінського забудовника Олександра Табалюка, який під час зйомки сюжету телеканалу СТБ про знищення зелених зон під Києвом намагався вирвати камеру у оператора, забрав об’єктив та сховав його у себе в машині. На відео, яке зафільмував громадський активіст, видно, що Табалюк порушував статтю 171 КК, перешкоджаючи журналістській діяльності. Але журналісти програли першу інстанцію, а згодом й другу. В Апеляційному суді рішення було винесено трійкою, у складі якої був і Володимир Говоруха. Вони ставили під сумнів, що СТБ – засіб масової інформації, а кореспондент може бути журналістом. Окрім того, суд, за словами журналістки Ірини Драбок, систематично забороняв ЗМІ вести відеозйомку засідань. Пізніше комітет ВР з питань свободи слова та інформаційної політики визнав факт перешкоджання законній професійній діяльності знімальної групи.

У своєму виступі напередодні голосування пан Говоруха сказав, що працюватиме не покладаючи рук, а якщо бачитиме, що підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності судді нема, ніхто не зможе переконати його в іншому. Адже він «хоче повернутися в суд і спокійно дивитися в очі колегам».

Володимир Говоруха

Далі був другий тур голосування. Найбільше набрали Олександр Сасевич, суддя Львівського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України - 147 голосів, та згаданий вже Сергій Чумак - 96 голосів.

«Моноліт здригнувся, але не впав»

Обидва подякували аудиторії. Але, якщо виступ Сасевича був коротким, то Чумак затримався біля мікрофону.

«Сьогодні моноліт здригнувся, але не впав, - сказав Чумак, добираючи коректні слова. - Багато людей підходили, питали, чи задоволений я результатами першого туру. Я говорив, що задоволений колегами. Переконаний, що можна щось міняти. Не всіх вони ще поламали, але далі продовжать. На жаль, все буде тривати так, як є. Ми роз’їдемося, звичайно, подумаємо, як все відбулося, кожен вирішить для себе, чи правильно він зробив. Але багато людей зрозуміли, що з цією системою можна боротися. І багато зрозуміють, що можна її перемагати. Ми сильніші, ми судді, і ми маємо обирати кандидатів, а не нам повинні диктувати, кого ми повинні обрати».

А пізніше цей суддя написав у соціальній мережі:

«Я пишаюся тими, хто не проголосував за списками і за вказівками керівників, незважаючи на тиск, залякування і весь бруд цього з’їзду. Вони побачили, що можна бути сильним і не маючи за спиною підтримки великих начальників. А останні забувають, що будь-яка влада є змінною. Навіть коли самій владі здається, що вона прийшла назавжди».

Прокоментував з’їзд і Роман Брегей.

«Скажу відверто, не міг розраховувати на успіх, оскільки ні з ким ні за що не домовлявся. У кулуарах з’їзду суддів почув, що керівництво судової системи узгоджувало не тільки кандидатури переможців - нових членів Вищої ради правосуддя, а й делегатів з’їзду. Не хочеться у це вірити, але, скоріш за все, це правда. Прочитав мотиваційні листи переможців і прослухав їх виступи. На мій погляд, судова система законсервувалася остаточно. Не бачу серед нових членів Вищої ради правосуддя осіб, які б могли відстоювати незалежність суддів, незважаючи на особу порушника», - сказав суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду.

Суддя пояснює, що він вирішив взяти участь у з’їзді суддів заради того, аби упродовж п’яти хвилин публічно донести до суспільства і суддів, що «закінчився час толерантного споглядання, як знищується незалежність судової влади її ж органами, які очолили представники президента і виконавчої влади».

Для прийняття рішень потрібно 14 або 16 голосів, тож ці 4 члени ВРП не мали би блокуючого голосу, – переконана член Громадської Ради Доброчесності Галина Чижик. – Загалом думаю, що на з’їзді обрали лояльних до Адміністрації Президента людей, як і минулого року. Я спостерігала за Худиком і Овсієнком, яких делегували раніше, під час розгляду кандидатів до Верховного Суду. Жодного питання вони не поставили тим кандидатам, хто не був у них у доповіді. З новообраними, думаю, буде так само. Загальну картину і розклад по голосуваннях вони не змінять. Те, що недообрали іще двох членів ВРП, свідчить, що не все так гладко, якби хотілося Адміністрації Президента».


Автор: Тетяна Катриченко

Теги: Члени ВРП
2552
Останнi новини
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne