Дерматолог про алергію: як, чому і що робити?

Дерматолог про алергію: як, чому і що робити? Фото:
Алергія: як, чому і що робити?

Весна з її квітучими деревами й ароматами, першими овочами та ягодами на полицях супермаркетів для багатьох затьмарюється загостренням алергії.

Алергію називають пандемією XXI століття, і за прогнозами медиків до 2025 року алергіками може стати половина мешканців планети. Про весняні ризики, заходи безпеки щодо перших овочів та фруктів і невтішну статистику спілкуємося з дерматологом Валерією Стебницькою.

Пані Валеріє, багато людей вважає, що перші весняні ягоди, овочі та фрукти – це особливий ризик для організму. Поясніть, чому саме?

Щоб овочі та фрукти швидше дозрівали, у суміші, на яких вони ростуть, додають нітрати. Особливої біди в цьому немає, адже нітрати плоди містять і так. Але тут важливо знати, наскільки високий їх вміст. Ми не знаємо, як їх виростили. І тут вже змушені покладатися на людську совість і власне везіння.  

Себто через нітрати ризик виникнення алергії підвищується?

Ні, нітрати до алергії стосунку не мають. Але у шлунково-кишковому тракті вони частково відновлюються до нітритів. Ті мають канцерогенну дію та й взагалі отруюють організм. Якщо вживати багато нітритів, буде збільшуватися щитовидна залоза. Із алергією ж пов’язані вітамінні добавки, які також додають у ґрунт. Тому в цілому можна сказати, що ризик виникнення алергії від весняних дарів природи більше.

Які овочі, фрукти та ягоди найбільш алергенні?

Найчастіші реакції бувають на помідори, полуницю, малину, абрикосові, персики. Якщо ви вперше вводите дані овочі та фрукти в раціон дитини, це треба робити дуже обережно.

Є якісь правила безпеки щодо дітей, які вперше куштуватимуть овочі та фрукти?

Безпечніше давати дитині ті дари природи, на які ні в кого в сім'ї немає алергії. Якщо, наприклад, у мами чи тата алергія на помідори, із цим овочем краще почекати до п’яти-семи років. Тоді починає нормально функціонувати підшлункова залоза, виробляється більша кількість ферментів, і ризик виникнення алергічних реакцій зменшується.

Нові овочі та фрукти треба давати маленькими порціями. Із полуниці позрізати маленькі кісточки, із абрикосів – шкірку.

Термічна обробка допоможе? Може, спершу безпечніше давати все варене?

Термічна обробка зменшує вміст нітратів, дозволяє боротися з мікробами, гельмінтами. А на алергени діє дуже посередньо. Себто це не панацея.

Бувають випадки, коли у два роки у дитини була алергія на полуницю, а в п’ять – вже немає…

У такому випадку, це була не алергія, а реакція – у дитини в два роки була ще незріла підшлункова залоза, і організм не зміг перетравити продукт. Алергія ж може назавжди пройти, якщо організм не контактує з алергеном п’ять-шість років. Тоді організм забуває цей алерген, і алергії може не виникати. Такі випадки справді бувають.

Алергія почалась після пологів

Буває таке, що у людини ніколи не було алергії на полуницю, а тут раз, і з'явилася. Чим це пояснити?

Алергени накопичуються в організмі з роками, і коли вони доходять до певної кількості, може початися алергічна реакція. Але тут чітко не скажеш: ось, це збій у роботі печінки чи кишківника. Хоча якщо є проблеми зі шлунково-кишковим трактом або ендокринною системою, можуть виникати алергічні реакції на ті речі, із якими раніше контактували без проблем.

«Винуватцями» алергії  можуть бути шкідливі умови праці – наприклад, якщо людина багато років працює з лаками, фарбами, іншими хімічними речовинами. Одна моя пацієнтка нормально працювала перукарем, доки не народила дитину. Ви знаєте, що перукарі мають справи із волоссям, хімікатами для догляду за ним. І от після пологів, коли стан ендокринної системи змінився, у неї почалася страшна алергія. Причому в перший рік – лише на пилок амброзії, а на другий з'явилися ще й інші алергени.

Які аналізи треба здати, щоб дізнатися причину алергії?

Це має визначити лікар. Комусь треба зробити розгорнутий аналіз крові, подивитися рівень цукру. Здати кров на імуноглобуліни. При певних проявах треба здавати аналізи на антитіла до гельмінтів. 

Інколи буває дуже важко визначити алерген. Навіть коли роблять алергопроби, інколи вони можуть показати позитивний результат, навіть якщо людина ніколи в житті не контактувала з алергеном. Тобто вони не на 100% інформативні. Інколи спаде тобі на думку якесь питання, поставиш його пацієнту – раз, і наштовхнувся на причину. Тільки лікар може розібратися – це алергія, контактний дерматит чи психогенна реакція. А алергія інколи проявляється… виключно мігренню, і жодних інших ознак немає.

Банальна висипка – вже загроза

У реальності до лікаря через двійко червоних п’ятен народ зазвичай не поспішає. Але за яких умов візит до поліклініки не можна відкладати в жодному разі?

Навіть перший прояв алергії – це загрозливий стан, навіть якщо це банальна висипка. Кожен наступний контакт із алергеном викликає більш бурхливу реакцію і створює можливість полівалентної алергії. Якщо раніше організм реагував на 1-2 подразники, згодом з'являються додаткові алергени. Чим раніше з'ясується причина й почнеться лікування, тим легше людина вийде з цього стану. І коли бувають сезонні алергічні реакції – полінози чи сезонна бронхіальна астма, – варто проводити курси підготовки до періоду загострення.

Що це за курси підготовки, які ліки рекомендують вживати?

Тут великий арсенал. Це і специфічна імунна терапія, і препарати, які блокують деякі ланки реакцій або стабілізують структури клітин.

На сайтах радять при полінозі , наприклад, закривати органи дихання вологою серветкою…

В цьому є сенс. Найголовніше правило – не контактувати з алергеном. Це найдієвіше лікування. Можна використовувати вологі серветки або періодично сприскувати обличчя термальною водою.

Деякі батьки бачать перші прояви алергії та одразу дають дитині антигістамінний препарат. Яка тут криється небезпека?

По-перше, треба знати дозу. По-друге, усі ліки мають побічні ефекти. Деякі антигістамінні швидко знімають алергію, але мають седативний ефект, викликають сонливість. Вони проникають через гематоенцефалічний бар'єр, тобто діють безпосередньо на ЦНС. Проникність цього бар'єру в кожної людини різна, а в дітей він найбільш вразливий.  Плюс поступово розвивається звикання. Тож самостійно призначати ці препарати не можна.

Можна сказати, що в останні десятиліття кількість алергіків зросла?

Так. У 60-70-ті роки дітей із алергічними реакціями були одиниці. Зараз такі реакції має кожна третя чи навіть кожна друга дитина. Це пов’язане і з забрудненням середовища, і з харчуванням мами під час вагітності, і з харчуванням самих дітей. Усі ці харчові добавки й консерванти діють на організм. Тому алергія безумовно належить до проблем цивілізації. 

 

Схожi новини
Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ» Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ»
Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ» Назарій Гординяк впевнений, що українське командування було попереджено щодо вторгнення російських військ і цілком могло уникнути ситуації в Іловайську.
Суспільство
Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду» Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду»
Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду» Роман Брегей вже майже півроку намагається довести, що конкурс до Верховного Суду відбувся з порушеннями
Суспільство
Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили» Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили»
Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили» Більшість позитивних змін закону про освіту загубилося у морі критики його сьомої статті, яка стосується мови викладання
Свiт
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne