Звільнений з полону Андрій Бесараб: «Все їх «МГБ» на 90% - офіцери ФСБ і розвідники»

Звільнений з полону Андрій Бесараб: «Все їх «МГБ» на 90% - офіцери ФСБ і розвідники» Фото:
Офіцер Андрій Бесараб півтора року утримувався у колонії в Макіївці

 Офіцер запасу Андрій Бесараб, мобілізований 14 травня 2015 року, служив у інженерних військах. Коли їхав у відрядження 22 травня 2016 року, потрапив в полон, заїхавши на чужій блокпост, товариша по службі за тиждень звільнили, Андрія залишили. 

 Останні півтора року він, як і ще кілька десятків полонених, утримувався у колонії у Макіївці.

 27 грудня 2017 року в рамках першого за півтора року великого обміну Андрія і ще 72 людини терористи передали Україні. За день ми зустрілися у військовому шпиталі у Києві.

 Андрію, як Ви потрапили в полон?

 Був певний збіг обставин. 22 травня 2016 роки не туди заїхали.

 У якому районі?

 Це був блокпост Оленівка... Нас там прийняли люб’язно, спакували, відвезли у якусь військову частину, потім в «МГБ», згодом на Молодіжку, де на той момент перебували всі хлопці. І почалися допити за допитами.

 Ви ж офіцер , якщо я нічого не плутаю...

 Так.

 Коли терористи дізналися про це...

 Вони дуже зраділи. Особливо зраділи, що зачіска у мене була близька до національної. Я навіть примудрився у колонії в Макіївці не стригтися більше року - збирав волосся у хвіст, щоб не вішати «оселедець». Як не ховав під кепкою, помітили, поголили всіх. Але у мене десь зберігся той хвіст. 


 Припускаю, що терористи вирішили спробувати схилити на свою сторону офіцера української армії...

 Так, але зазвичай ці розмови тривали недовго, вони швидко зрозуміли мою позицію. Та я її і не приховував. Питали, але розуміли, що марно зі мною на цю тему розмовляти. Сильного фізичного впливу не було. Психологічний тиск застосовувався. Залякували, згадували про сім’ю, про ті звичайні речі, на які людина може реагувати болісно. Ті люди, які допити вели, демонстрували наявність величезної кількості психотропних речовин, які вколюються, після чого людина розповідає абсолютно все без докорів сумління.

 Кажуть, до офіцерів інше ставлення, ніж до солдатів, відчули це?

 Справа у тому, що від самого початку вони мені всі казали, аби я не переживав і не хвилювався - офіцери довго не сидять, тиждень-два - і поїдеш додому. Ось я і спростував їх твердження.

 Коли Ви вперше вийшли з сім'єю на зв'язок?

 Напевно, за місяців сім перебування у полоні - написали перші листи.

 До того не було можливості зателефонувати?

 Одна. Якось дали мені телефон зі словами: «На - зателефонуй дружині». Я, звичайно, тій людині вдячний. Зателефонував, заспокоїв. Лише два-три слова.

 У 2016 році Ви знали, що хлопці потрапляють у полон, до цього думали, як поводити себе там?

 Ні, звичайно. Ніхто цього спеціально не вчив. Я все-таки не кадровий військовий, а мобілізований. Доводилося на ходу розуміти, як правильно себе поводити. У перші дні дуже боліла голова, тому що треба було пам'ятати, що ти говорив на попередніх допитах, будувати свою розмову так, аби чесно і відверто розповідати все те, що їм взагалі не потрібно, те, що всі і так знають, а під цим фаршем давати зрозуміти, що ти нічого не знаєш. Навіть якщо ти щось і знав, не давати такої інформації, намагатися прикинутися переляканим дурником. Сам для себе згадуєш, куди треба дивитися, куди відводити очі. Ті ж хлопці, які допитують, теж психологи. Всі їх «МГБ» на 90% - офіцери ФСБ і розвідники.

 Заїжджі росіяни?

 Тій людині, яка мене часто допитувала, на другий-третій раз я вже сам почав ставити запитання, розмовляти про політичну роль Росії, про їхні погляди тощо. І повільно вивів його на розмову про РФ, той, уже абсолютно не соромлячись, став говорити «я, ми - Росія». Виявилося, він полковник, був в сорока країнах. Я починав з малого, питав, куди це, наприклад, Росія так ломиться і видобуває нафту, коли весь світ в питанні енергетики переходить на альтернативні джерела. І він став розповідати, що у них є такі міста як Нефтекамськ, де працює мільйон людей, і якщо вони перестануть займатися нафтою, то що вони всі робитимуть. А далі «люблю Росію». І я розумію - переді мною російський офіцер.


 І що цей російський офіцер робив на українській території?

 Приїхав у відрядження, напевно. Це частина його роботи. У складі підрозділів, які беруть участь в бойових діях, росіян мало, вони їх ховають або в ДРГ, або при виконанні якихось точкових операцій. А ось коригування, управління всіма їх заходами, зокрема, і «МГБ», і управління всією цією недореспублікою, здійснюють росіяни.

 Як довго тривали допити?

 Тиск, пресинг - перший місяць.

 Коли потрапили до інших хлопців, якими їх побачили, адже деякі на той час уже були у полоні понад рік?

 Худі, зарослі. Їх весь час возили на роботи, примушували прибирати якісь склади, чистити бочки ...

 Вас теж залучали?

 Два рази. Перший раз лад на вулиці наводили, другий - в якомусь полку. Але раніше я десь чув, що полонені військові офіцери до робіт не можуть залучатися. За Женевськими конвенціями. Я не знаю, звідки я це взяв, але для себе вирішив, поговорив з начальником охорони, навіть збирався сказати, що все одно, що вони робитимуть зі мною і як, але на такі роботи їздити принципово не буду. І виходить, майже наступного дня нас перевели у колонію до Макіївки.

 Як зустріли хлопці?

 Всі стали розпитувати. Вони ж там сиділи без інформації. Та й просто приємно було побачити свою людину.
 Якось прийшов сепаратист зі словами: "До вас приїхав український депутат". У душі був такий вибух, така радість, що побачиш свою людину... І тут заїжджає це чмо зі значком депутата і починає розповідати, які ми і яка чудова «республіка ДНР»...

 Це Ви згадуєте візит до колонії колишнього нардепа від «Партії регіонів» Олексія Журавка? Він викладав відео з полоненими на ютубі...

 Так. Важко психологічно, коли чуєш, що він розповідає.

 Навіщо він приїжджав?

 Аби взяти у нас інтерв'ю, аби ми звернулися до української армії, сказали, що не треба воювати, що треба йти додому, кидати зброю тощо. Я йому сказав все, що про нього думаю. І на цьому все і закінчилося.

 До вас приїжджав і діючий депутат України - Надія Савченко...

 Ми чули, що про неї розповсюджується різна інформація. Але у нас її було мало. Реально приємно було побачити Савченко: заходить людина, відверто посміхається, розмовляє українською мовою. Там будь-яка крапля чогось українського - як бальзам на душу. Думок політичних із цього приводу не було.

 А що в Донецьку збереглося українського, окрім написів на дверях?

 Нічого такого немає. Там Руссю пахне. Там все так глибоко просякнуте міфом про Радянський Союз. У людей серйозне зрушення в цю сторону. Вони абсолютно не розуміють, що це таке. Але це маніпуляція свідомістю з боку РФ. Там працює російська преса. Ось уявіть собі, інформаційний контент, в якому є всього три напрями: Порошенко - поганий, Захарченко - молодець, Путін - бог. Більше новин взагалі ніяких немає. Усі новини починаються з того, як погано в Україні, потім говорять, як добре в «ДНР» і чудово в РФ. Так діють місцеві та російські журналісти. Місцевий рівень інформації взагалі нижче плінтуса.

 Як так вийшло, що вам дозволяли дивитися українські канали, зокрема «5 канал» і «1+1»?

 Не забороняли. Після півтора місяця перебування у колонії до нас приходили різні люди, з «МГБ» зокрема. Ми щоразу порушували питання про те, що нам потрібен зв'язок з родичами, чи будемо ми телефонувати. Нам весь час обіцяли, що дадуть телефонувати, лише з'ясовували, можна чи ні. Тим часом ми всі нервували - через день ходять, обіцяють, а нічого не відбувається. І ми з хлопцями вирішили оголосити голодування, відмовилися від прийому їжі, поки не вирішиться питання зі зв'язком. Тривало це недовго. Прийшли і пояснили, що не ловить. Голодування після цього перервали. Але у цьому все одно була користь. Буквально за день з’явився якийсь там представник «МГБ», який дозволив нам дивитися телевізор. І канали ми вже обирали самі. З українських ловили тільки ці два, решта - місцеві і російські.

 Чому, на Ваш погляд, вас ізолювали?

 У вересні 2017 року з'явилася «прокуратура». Зі статусу військовополонених нас перевели у статус підозрюваних. Висунули звинувачення за статтею 230 частини третьої їх КК - пособництво тероризму. І, оскільки ми стали підслідними, то нам заборонили дивитися телевізор і спілкуватися між собою, потім все рідше стали виводити на прогулянки.

 Тут говорили, що у колонії вас охороняли росіяни...

 Нас тримали, як це називається, на особливому режимі. Особливий режим - це в'язниця у в'язниці. Охороняли представники місцевої тюремної адміністрації. А за їх роботою спостерігали ще якісь хлопці. І ті, і інші контролювали, аби ми між собою особливо не спілкувалися, і зайві тюремні працівники не мали до нас доступу.

 Як ви сприйняли це «перетворення» з військовополонених на «заарештованих», можливо, як знак, що скоро обмін?

 За час перебування подібних знаків було дуже багато. Ми за ними уважно спостерігали, спочатку навіть реагували. Але потім перестали, так як морально це було важко.

 Я так розумію, що всі не вірили у звільнення і збиралися там зимувати, у листах просили рідних передати зимові куртки...

 Так, ніхто вже не реагував. Важко псувати собі нерви, чекати чогось, а потім не дочекатися. Ми між собою жартували: «Хлопці, не крутить собі бігуді!» Тобто не накручуйте себе, що ось-ось обміняють. І наприкінці року "бігуді" вже ніхто не "крутив".

 Вам доводилося спілкуватися з місцевими? Як вони бачать світ навколо себе, свою фейкову республіку?

 Наприкінці 2017 року бачив, що цей захід під назвою «ДНР-ЛНР» поступово завершується. Так відчувалось у розумінні людей, що живуть там. Якщо спочатку була ейфорія з приводу якихось держав, то потім вона зникла. І на ті ж території просочується більш-менш правдива інформація, люди починають розуміти, що навколо відбувається. Спілкувалися з зеками, так званими помічниками адміністрації, - козлами, так вони на зоні називаються. Ті спочатку «ми-ви», «у вас так, а нас так», але з часом вони стали розуміти, що у них не все добре, а потім, що все недобре. Психологічно люди відчувають кінець.

 Як гадаєте, чи було там якесь розуміння, що вас усіх незаконно утримують?

 Ми завжди вважали себе військовополоненими, не припускали розмов про заручників, тому що всі служили у армії, брали участь у війні. Що стосується місцевих, то вони розуміли, що ми незаконно перебували у місцях утримання. Вони усвідомлювали, що весь світ їх вважає терористами, а не представниками якихось там республік.


 Як ви дізналися, що мають обміняти?

 У проході між камерами стояла колонка, з якої за розпорядженням керівництва колонії звучало радіо. Мало б годину або дві, але воно шуміло якоюсь жахливою музикою набагато довше. І серед неї - місцеві новини. З них ми знали, що готується обмін. Крім того, приїжджали Савченко, Морозова, ще якісь люди, які розповідали, що він намічається. Часто приїжджали журналісти російських телеканалів. У мене величезну кількість разів брали інтерв'ю. Але зрештою з усіх розмов в ефір не було випущено нічого. Після півгодинного спілкування зі мною їм не було чого навіть взяти. Все, що про них думаю, говорив їм в очі. Прийшли якось знову з першого каналу РФ з питанням «Як ви вважаєте, це ж громадянський конфлікт, громадянська війна?» Я їм запропонував розкрити очі, адже це їх комплекс «Бук» збив Боїнг, це тонни їх боєкомплектів щодня летять у бік українських укріплень, це Росія постачає, підтримує так зване ополчення, а російські геополітичні питання вирішуються на території України шляхом ведення такої ось гібридної війни. І саме про це треба говорити їх людям. «Несіть правду, а інакше незабаром ваші язики лизатимуть гарячі пательні», - кажу їм... Треба сказати, багато російських журналісти розуміють, що відбувається, хоча і кажуть лише те, що їм можна казати.
 Я просто здивований, чому на центральних російських каналах основною проблемою є питання України. Беруть якогось одного українського політолога, приводять на якесь шоу, де стоять ще десять "собак", які голосно гавкають та нікому іншому не дають відкрити рота. Росія через ЗМІ робить все, аби замилити людям очі, щоб хоч якось виправдати ситуацію.

 Як відреагував російський журналіст на такі слова?

 Я бачив, як людина намагалася з усіх сил підійти з різних боків, поставивши потрібне запитання, аби отримати потрібну відповідь, але у нього не виходило. Я кажу: "Брехня не перестає бути брехнею, навіть якщо у неї вірять мільйони". Усміхається: скажіть нам хоча б щось, що ми можемо у себе показати...

 Коли офіційно, так би мовити, дізналися, що повинні обміняти?

 За кілька днів до останнього приїзду Савченко. Спочатку почули по радіо, що обмін «всіх на всіх» підтверджений, що Медведчук домовився з Путіним. Після приїхала Савченко і сказала, що насправді обмін відбудеться тому, що про це сказав Путін, а Путін, якщо сказав, робить. Вона ж уточнила, що, можливо, буде не відразу повний, а в два-три етапи, але ми в першому...


 Вам трьом у камері сказала?

 Так, може, вона знала по списках.

 Ваше прізвище коли назвали?

 Увечері напередодні обміну. Приходили і давали бланки заяв, в яких ми мали вказати, що претензій до адміністрації колонії не маємо. Але нас хвилювало не те, що ми їдемо, а те, що їдуть не всі.

 Ви знали, хто конкретно залишається?

 Так. Але за останньої системи утримання у нас не було особливої можливості спілкуватися. І тому було важко виходити з камер, проходити повз інші двері, розуміючи, що хлопці дивляться на нас крізь кормушку. На прогулянці у дворику гукали, привіти один одному передавали. Усі були дуже засмучені. Цей обмін для нас - тих, хто приїхав, - це ложка меду в бочці дьогтю. Ніякої ейфорії і радості немає.

 Яким чином, ви вважаєте, можна звільнити інших?

 Взяти тих заручників, які у нас є, - російських військових, найбільш необхідних людей, - і віддати, забравши наших хлопців. Так як робили ізраїльтяни, коли одного свого рядового поміняли на тисячу людей, доводячи, що навіть один рядовий солдат для них має величезну цінність.

 Ви повірили словам Президента, який сказав, що докладе максимум зусиль для звільнення хлопців, які залишилися в ОРДЛО?

 Виглядало переконливо. Хочеться вірити. У будь-якому разі треба все робити, аби зрушити процес обміну з місця. Водночас ми розуміємо, що місцеві взагалі ніяк не впливають на процес обміну.

 Саме хотіла запитати, наскільки впливає на процес обміну конкретно Дар’я Морозова, яка представляє терористів в Мінську? 

 Напередодні минулого Нового року вона приїжджала до нас, питала, які у нас є проблеми А які у нас можуть бути проблеми, коли їси одну дерть - те, чим годують свиней, і шедевр кулінарного мистецтва місцевої колонії - прокислу квашену капусту, залиту окропом. Говоримо, вітамінчиків якихось хотілося б. І Морозова сказала, що у неї того року був чудовий врожай часнику, і вона нам його передасть.

 Передала?

 Ні. Але сказала, що поміняють вас по-любому до Нового року, вона все вирішить. Але нас не поміняли.

 Я не знаю, з чим це пов’язано, що люди вірять в подібні утворення - як «ДНР-ЛНР». Можливо, є якісь демографічні передумови. У 1930-1940 роки Сталін переселяв народи, змішуючи їх, аби позбутися національностей. Так було і на Донбасі. Зараз, коли починаєш там з людьми розмовляти, вони кажуть, як самі себе забезпечують, скільки вугілля видобувають, мовляв, за рік - п'ять мільйонів тонн. Ну а якщо порахувати, скільки коштує кілограм вугілля і скільки людей живе у «ДРН», то стане зрозуміло, що заробітку аж 17 копійок на душу населення. Ось така діяльність їхніх шахт. Після цього нехай говорять про свою самостійність і економічні можливості. Дурниці! І це люди починають розуміти, кліпають очима, а крити нема чим...


Автор: Тетяна Катриченко
Фото – Олег Веремєєнко, Віктор Ковальчук

3090
Схожi новини
Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ» Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ»
Військовий медик Назарій Гординяк: «Керівництво Генштабу мовчить, що вторгнення військ РФ було з 12 на 13 серпня, адже боїться відповідальності за Іловайськ» Назарій Гординяк впевнений, що українське командування було попереджено щодо вторгнення російських військ і цілком могло уникнути ситуації в Іловайську.
Суспільство
Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду» Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду»
Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду» Роман Брегей вже майже півроку намагається довести, що конкурс до Верховного Суду відбувся з порушеннями
Суспільство
Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили» Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили»
Ярослава Хортяні: «Якби Україна дала угорцям гарних вчителів української мови, вони б її вивчили» Більшість позитивних змін закону про освіту загубилося у морі критики його сьомої статті, яка стосується мови викладання
Свiт
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne